Od niepamiętnych czasów góry inspirowały, zachwycały i napełniały turystów nadzieją i szacunkiem do przyrody. Nic więc dziwnego, że trekkingi w praktycznie każdym polskim pasmie cieszą się niesłabnącą popularnością, a turyści prześcigają się w kształtowaniu nowych górskich nawyków. Jednym z nich jest niewątpliwie wychodzenie na szczyty "na wschód słońca". Na czym to polega? Jak się przygotować do takiej wyprawy?
Wschód słońca w górach – niesamowite przeżycie!
O ile większość z nas tysiące razy obserwowała w rozmaitych miejscach zachody słońca, o tyle z racji naszego rytmu dnia zdecydowanie rzadziej wstajemy na tyle wcześnie, by zachwycać się wschodami. Są one piękne wszędzie, gdzie mamy otwartą przestrzeń i naturalne warunki, ale wysoko w górach robią wyjątkowe wrażenie. Na obserwacje tego niesamowitego zjawiska dobrze jest wybrać miejsce o dogodnych warunkach – a więc tam, skąd rozpościerają się najbardziej okazałe panoramy. Wśród polskich turystów najpopularniejsze są rozpoznawalne szczyty – Świnica czy Giewont w Tatrach, Śnieżka w Karkonoszach oraz Babia Góra w Beskidzie Żywieckim.
Co sprawdzić przed wyprawą?
Wydaje się to banalne, ale przede wszystkim należy sprawdzić, kiedy danego dnia wschodzi Słońce. Dobrze jest być na wybranym szczycie odpowiednio wcześniej – przynajmniej pół godziny – ponieważ z reguły świetlny spektakl rozpoczyna się już wcześniej. Warto również zwrócić uwagę na pogodę zapowiadaną tego dnia – w dni deszczowe i mgliste wschody słońca należy sobie odpuścić – wskazane warunki atmosferyczne i tak zniszczą całe widowisko. Bardziej liberalnym można być, jeżeli wybieramy się na wyższe szczyty – przykładowo na Babiej Górze bardzo częstym zjawiskiem jest wychodzenie o poranku ponad poziom zachmurzenia, co da nie tylko dodatkowe, niesamowite wrażenia, ale także zwielokrotni cały efekt. Oczywiście jednak najbardziej bezpieczną opcją jest niebo bezchmurne – oszczędzi to stresów czy chmury obniżą pułap czy może zniszczą całe widowisko. Przede wszystkim jednak – warunki pogodowe muszą być stabilne. Wychodzenie na wschód słońca wymaga trekkingi w ciemnościach, więc tym bardziej należy zadbać o brak np. zagrożenia lawinowego czy zapowiadanych silnych wiatrów.
Gdzie spędzić wakacje? Oto kilka rad!
Jak zaopatrzyć się na wyprawę?
Podstawowym elementem zaopatrzeniowym będą oczywiście latarki – dobrze jest mieć jedną zwykłą – trzymaną w ręce oraz czołówkę. Nie należy rezygnować z tego sprzętu nawet w jasne, oświetlone księżycem noce. Przezornie będzie wyposażyć się dodatkowo w zapasowy komplet baterii na wypadek, gdyby któraś przestała działać w najmniej oczekiwanym momencie. W niektórych sytuacjach przydatne mogą być także petardy hukowe czy nawet gaz pieprzowy – na wypadek natknięcia się na wilki, niedźwiedzie czy inne nocne zwierzęta. Co prawda prawdopodobieństwo takiego spotkanie nie jest przesadnie wielkie, ale nadal istnieje. Warto też pamiętać o tym, że wschody Słońca w górach są, nawet w wakacyjne miesiące, raczej chłodne. Trzeba pamiętać o stosownym ubiorze – najlepiej sprawdzi się klasyczne w górach „ubranie na cebulkę”. Porą zimową praktycznie na każdy, nawet najniższy szczyt, wymagane będzie założenie raczków (w Tatrach – raków).
Wschody i zachody słońca w górach są najlepsze! Natura zamienia się w istny spektakl.