Francik

Strona główna Beczka na Kubalonce Zameczek

Wisła, 22 marca 1998

Witom Wos we Wi¶le

Idzie wiosna to i kupa ludzi od Katowic, Bytomia i inkszych miast przijedzie do Wisły coby sie ¶wiyżego luftu nawdychać, połoglondać nosze piykne Beskidy, pokompać sie we rzyce (choć woda w Wi¶le wcale nie je tako czysto).

Do Wisły mogycie przijechać autym, cugiym abo autobusym. Nojwiyncyj ludzi przijyżdzo jednako swojemi autami i we sobota abo we niydziela wjechać do Wisły je łokropnie ciynszko a jeszcze szpetnij nawrocać do dom (możno w tym roku łoddadzom do ruchu obwodnica Ustrońsko, to bydzie trocha lepiyj). Nabudowali we Wi¶le pora parkingów to auto je kaj łostawić. Jo radza wszystkim taki parking wele banhofu, przi glajzach, tam je zowsze nojmynij autow a i do strzodka Wisły nie je daleko.

Jak jusz bydziecie we Wi¶le to mogycie łobejrzyć pora fajnych rzeczy, kerych w doma nie mocie.
Jak bydzie fajno pogoda to poszpacyrujcie po piyknym parku wele Wisły. Je tam kupa ciekawych drzew (na wiosna mono bydom połopisywane tabulami coby kożdy wiedzioł co to je domb a co jawor). We maju do parku zjadom karasole, dejcie wtedy pozor na bajtle bo Wom przejeżdzom cały geltag choć mynij kosztuje niże we "Wesołym Miasteczku" we Chorzowie. We parku je tyż muszla koncertowo i we sobota abo we niydziela som tam jakesik wystympy artystyczne tak, iże człowiek może się trocha ukulturnić. Nojwiyncyj wystympów je zawdy na końcu lipca we "Tydniu Beskidzkyj Kultury", ale ło tym pogodomy inkszym razom.

Zarozki za parkiym, jak ino sie przelezie bez most na rzyce, je basyn kompielowy ze fajnom ruczbanom. Wszyjscy godajom co momy we Wi¶le nojfajniejszy basyn na cołkim ¦lonsku Ćieszyńskim to i przijdĽcie sie pokompać. Jak umiycie groć we tynis to kole basynu je tynisplac i tam idzie pograć. Jak już połazicie trocha i połoglondocie a bydzie sie Wom chciało je¶ć, to wróćcie sie na rynek (nazywo sie to Plac Bogumiła Hoffa, to je tyn chop co Wisła na letnisko łodkroł), przyń¶cie na drugo strona drogi i tam, wele parkingu je fajno gospoda górolsko co sie "Strzecha Wi¶lańsko" nazywo. Je¶ć tam dajom dobrze, a przi tymu mogycie popróbować wislańskiego jedzynio. (Czy wiycie  co to je "Kubu¶" abo "Żebroczka"?).

Kejby sie pogoda popsuła i szpacyrować by nie szło, wlyĽcie do Muzeum Beskidzkiego we kerym rzondzi tera naszo przewspaniało etnografka, pani Małgosia. Jak bydzie akurat we muzejom to Wos łoprowadzi i pokoże wszyskie stare "norychta" (tak tu godajom na sprzynty domowe, kerymi sie kejsik ludzie posugiwali).
Tyla na razie. Kej indziyj pogodomy ło inkszych ciekawych rzecach we Wi¶le i łokolicach.

Okładka

 

NA01159A.gif (1012 bytes)Jeżeli wybrałe¶ Ustroń lub Wisłę jako miejsce Twojego wypoczynku , w przewodniku tym znajdziesz opisy kilku interesuj±cych tras spacerowych.
Franciszek Drewniok
- współautor

Pozdrawiom Wos
Francik
Pyrsk!