Wrazidloki

Strona główna Dla dzieci niepełnosprawnych


Zespół powstał w październiku 1995 roku, założony przez mgr Stefanię Grzegorzyca (emerytowana nauczycielka j.polskiego, knurowianka) z inspiracji Naczelnika Wydziału Kultury w Knurowie mgr Leszka Plazę. Dotowany jest przez miasto, a stałą siedzibę ma w Domu Kultury w Szczygłowicach (dzielnica Knurowa)

Zespół liczył wtedy 30 osób i był zespołem wokalnym z towarzyszeniem kapeli. Przez trzy lata zespołowi przygrywała kapela ludowa w składzie:
Zygmunt Grzegorzek (zmarl w 1998r.) - akordeon, Gerard Paduch - akordeon, Emil Kruszyna - trąbka, Wiktor Plaszczyk - klarnet, Walter Pisula - kontrabas, Zygmunt Wiercioch - bęben.
Po odejściu Gerarda Paducha i śmierci Zygmunta Grzegorzyka przez rok na akordeonie przygrywał mgr Jerzy Rogoń. W październiku 1998 roku zmienił się skład kapeli: Zygmunt Wiercioch, szef kapeli, jedyny, który pozostał ze starego składu i który prowadził kronikę od początku istnienia "Wrazidloków" (zmarł 1 stycznia 2000 roku); Marcin Rybicki - klarnet; Janusz Szperka - akordeonista i akompaniator - wraz z Romanem Kasperczykiem (skrzypek i kontrabasista) przyszli ze szkoły muzycznej w Gliwicach, Łukasz Kormas (trąbka) i Paweł Potaniec (obój) ze szkoły muzycznej w Rybniku. Po śmierci Zygmunta Wierciocha - Zygi - na bębnie gra Andrzej Szymała.

W grudniu 1996 roku zespół otrzymał nazwę Zespół Folklorystyczny "Wrazidloki" im. Czesława Jasicy w Knurowie. Czesław Jasica - muzyk, dyrygent - założyciel pierwszego zespołu folklorystycznego i chóru w latach pięćdziesiątych w Knurowie.

Wiosną 1996 roku w III Przeglądzie Piosenki Dziecięcej "Śląskie Śpiewanie" zespół zdobył III miejsce. Od września 1996 roku liczba członków zespołu wzrosła do 50 osób. Pani Małgorzata Siadul (knurowianka) wraz z Joanną Boruch (nauczycielka tańca w Operetce Śląskiej) zajęły się tańcami. W październiku udało się pozyskać do pracy z chórem nauczycielkę muzyki Janinę Hadom (cieszynianka)

W listopadzie 1996 roku kierownik zespołu Stefania Grzegorzyca zdobyła w konkursie gwary śląskiej organizowanym przez Radio Katowice: " Po naszymu, czyli po śląsku" III miejsce. Jak co roku w jury konkursu zasiedli: Kazimierz Kutz, Jan Miodek, Dorota Simonides i Bolesław Lubosz.

Wiosną 1997 roku w IV Przeglądzie Piosenki Dziecięcej "Śląskie Śpiewanie" zespół wystąpił w nowych strojach (knurowskich) z programem wokalno-tanecznym i zdobył I miejsce w swej kategorii. Zaproszeni zostaliśmy do udziału w koncercie galowym, który odbył się w czerwcu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Po koncercie galowym "Wrazidloki" wyjechały na 3 dni na Węgry do Kazincbarcika, gdzie swymi występami zachwyciły tamtejszą publiczność.

8 listopada, na zaproszenie red. Magdaleny Makaruk - TV Katowice - zespół brał udział w programie "Na ludową nutę".

Wiosną 1998 roku w V "Śląskim Śpiewaniu" zespół zdobywa III miejsce, a duet: Marta Pagacz i Agata Firmanty, przy akompaniamencie Jerzego Rogonia zdobywa I miejsce. Swoje "Przyśpiewki weselne" śpiewają przed kilkutyśięczną widownią na koncercie galowym w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

Od listopada 1998 roku, po odejściu Joanny Boruch, pozyskaliśmy do baletu klasycznego Aldonę Jary - Guc, a do tańców folklorystycznych Irenę Bernacką.
W VI edycji "Śląskiego Śpiewania" zespół i duet zdobyły II miejsce.

Każdego roku kolędujemy w kościołach, klubach i szkołach. Uczestniczymy w festiwalach, Zlocie Chórów i Orkiestr Dętych oraz w imprezie Tarnowskie Góry - Gwarki 2000

W styczniu 2000 roku zespół przebywał na 8 dniowych warsztatach w Głuchołazach.

18 lutego 2000 roku odbył się Wojewódzki Przegląd Obrzędów Zimowo - Wiosennych pod patronatem p .Ludgardy Buzek - "Żory 2000", gdzie "Wrazidloki" zdobyły I miejsce w swojej kategorii.

W lutym tego roku - staraniami Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Knurowie - wydana została płyta "Wrazidloki". Za sprzedane płyty zespół chce kupić nowe buty.

 

Zespół Wrazidloki gościł
na Familijnych Zjazdacjh Krzinkowiczów "Ślonskiego Berania"
w 2000 i 2001 r.